מדיטציה

התחלתי קורס אונליין למדיטציה. זה לא מפגש ראשון שלי עם מדיטציה, תרגלתי מדיטציה בעבר וחשבתי לחזור לזה. הקורס מכיל הקלטות של כעשר דקות שניתן לשמוע דרך אפליקציה בנייד ובכך מאפשר למעשה לתרגל מדיטציה בנוחות ובכל מקום.
אז יצאתי לדרך ותרגלתי מספר ימים, כל יום עשר דקות. האמת משהו שם לא הרגיש לי נכון, זה לא היה זה, אבל החלטתי להמשיך לתת לזה צ’אנס. ואז בוקר אחד פגשתי חבר שסיפר לי שהוא מתרגל Mindfulness. לאחר מספר דקות של שיחה נפל לי האסימון. אין לי שום צורך במדיטציה זה לגמרי מיותר בשבילי.
בלימוד ׳חשיבה הכרתית׳ אנו לומדים על ׳איסוף החלקים׳. לומדים להבין שהנפש שלנו מורכבת משבעה ממדים: שכלי, רגשי, פיזי, אמוני, יצירתי, אנרגטי, ובינאישי. שישה מהממדים נמצאים בהווה ורק השכלי משייט לו ללא הרף בעבר, בעתיד, בדמיון, ורק מידי פעם מבקר בהווה. ׳איסוף החלקים׳ מדבר על הבאת השכל להווה, יצירת נוכחות, חיבור של השכל עם שאר הממדים.
להבנתי מדיטציה נוגעת המקום הזה, השקטת השכל, ניסיון לאלף אותו, על מנת להיות כאן ועכשיו. זה דומה ל׳איסוף החלקים׳ אבל שונה.
מגיל צעיר מלמדים אותנו לחזק את המימד השכלי, לסמוך עליו כשליט יחיד. בנוסף גם מלמדים אותנו איך להדחיק את הממדים האחרים, להסתיר רגשות, לשלוט על תחושות. אני חייב להודות שגם אני חלק מה׳מלמדים׳. זה מה שהכרתי וזה מה שכנאה העברתי לילדים שלי.
אז נכון שמדיטציה באה לתקן, לקחת את השכלי הזה השתלטן ולהרגיע אותו. אבל זה רק חלק מהעניין, מה עם לחזק את הממדים האחרים. ללמוד להרגיש ולחוש, וללמוד לעבוד עם הרגש והתחושה בדיוק כמו עם השכל.
יש עוד מרכיב אחד חשוב שאני לומד ב׳חשיבה הכרתית׳, יצירת עדות, רישום בנפש, יצירת תהליך של שינוי. אותו חבר שמתרגל Mindfulness סיפר לי שהבעיה הגדולה שהוא נתקל בה זה הצורך בתחזוקה, הצורך להתמיד במדיטציה על מנת לשמור על אפקט השלווה. היופי ב׳חשיבה הכרתית׳ הוא יצירת תהליך של שינוי, להחליף את ה׳תחזוקה׳ ב׳התפתחות׳.
אז אם אתם עוסקים במדיטציה וזה עובד לכם, מעולה! תמשיכו ותתמידו. ואם בא לכם לשמוע עוד על ׳חשיבה הכרתית׳, אשמח לשתף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *