קדיש

הקדיש מוכר לכל יהודי, הוא חלק מההוויה שלנו כיהודים. כמו שהמוות הוא חלק מהחיים כך הקדיש הוא חלק מתפילות היהודי. זה נכון שלקדיש יש קיום משל עצמו בתפילה אבל אני מתכוון לקדיש שנאמר על מת.

בתקופה הזאת של יום השואה ויום הזיכרון כל אחד מאיתנו פוגש את הקדיש, טקסט בארמית שחלקו נשמע מוכר וחלקו נשמע מוזר. אודה על האמת, ארמית לא זרה לי, אחרי הכל למדתי גמרא בישיבה בשפה הארמית, אבל מאז יום השואה עלה בי רצון לראות תרגום מלא לקדיש בעברית.

היום ביום הזיכרון עשיתי מעשה, חיפוש קצר בגוגל והטקסט מונח לפני. הקדיש במהותו הוא שבח תהילה לאל, ובהקשר של אמירה על מת יש דבר שמאוד בולט, המת עצמו, נעדר מהתפילה, הוא אינו מוזכר כלל.

אז המשכתי לחפש ומצאתי קדיש חילוני, אלטרנטיבי. יש מספר נוסחים של קדיש שנכתבו ברוח חילונית. ברובם נשמרת זיקה לקדיש המסורתי במילים ובמבנה. במהותם הם שבח והלל לאדם ולפועלו עלי האדמה. גם בהם יש דבר מאוד בולט, מכוון, היעדרות מוחלטת של האלוהות.

אני יכול להבין את הקדיש המסורתי, את האמונה בקטנותו של האדם מול הנשגב, את הנחמה בכך שהכל מכוון, נובע מתוכנית, שאת פרטיה אנחנו לא מכירים. אני יכול גם להבין את האמונה שאין אלוהות, ואין סיבתיות.

בלימוד ״חשיבה הכרתית״, המורה שלנו אילן הרן, חוזר ואומר לנו: תבינו, it’s not all about you, העולם לא סובב סביבנו, אך עם זאת אנחנו חשובים מאוד, אנחנו היחידים שיכולים לפעול ולעשות בעולם.

אני מאמין באלוהות ואני גם מאמין באנושות. אני מאמין שלי ולכל אחד מאתנו יש תכלית בעולם הזה. אני מחפש את נוסח ה״קדיש״ המחבר. נוסח שיהלל וישבח גם את האלוהות וגם את האדם כנושא תכלית בעולם העשיה.

עדיין לא מצאתי נוסח שכזה, אשמח אם תפנו אליי אחד. אני גם פונה בקריאה לחבריי, לומדי חשיבה הכרתית ואחרים, משוררים, אולי תכתבו אחד, ובא לציון גואל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *