קריירה

השבוע, באותו היום, פנוי אליי שני אנשים שונים להתייעץ על מהלך של שינוי בעבודה. גילוי נאות יש לי קצת ניסיון בזה, אם אני מסתכל על השנים שעברו אני רואה שבממוצע כל שנתיים ביצעתי שינוי. אפילו באחד עשר השנים האחרונות שאני עובד באותו מקום כבר ביצעתי שש פעמים שינוי מקום פנימי בתוך הארגון. בכנות אך ורק על השינוי האחרון אני יכול להעיד שהוא היה שונה ואני רוצה לשתף אתכם בהבנות שלי ובמיוחד על מקור השינוי.

ברוב מוחלט של המקרים השינוי נבע מכח דוחף. במילים פשוטות נמאס לי כבר מהמקום הנוכחי. הסיבות היו שונות; המוצר לא טוב, האנשים לא נחמדים, הבוס לא טוב, הארגון דפוק. לא חסר סיבות ותירוצים למה המקום שבו אני נמצא לא טוב לי ואז אני מחפש מקום אחר שבו הסיבה הנוכחית לכאורה לא קיימת.

כוח מושך זה כבר מקום אחר לגמרי. בשביל כוח מושך חייבים לענות על השאלה מה אני רוצה? מה הדבר הבא שאני רוצה לעשות? ואז אפשר לשאול מה הסביבה המיטבית שתאפשר לי לעשות את זה? בנוסף כשיש כוח מושך לא חייבים לחכות שהמצב יתדרדר, אפשר לעשות שינוי יזום באווירה רגועה.

כתלמיד חשיבה הכרתית אני מסתכל על החיים כתהליך התפתחות; רכישת יכולות חדשות במסלול תכלית החיים. שמתי לב שבעבר עשיתי הפרדה בין החיים לעבודה. החיים הם המקום שבו אני מבצע התפתחות רוחנית והעבודה זה המקום שבו אני מפתח את הקריירה שלי, שני מסלולים מקבילים. כאשר המסלולים האלה נראו כמתנגשים, בחרתי לוותר על אחד. בתקופה מסוימת ויתרתי על מסלול העבודה, השתמשתי בעבודה כמקור לפרנסה שיאפשר לי לממן התפתחות במסלול החיים. לבחירה הזאת היה מחיר. בתקופות יותר קדומות אני עוד זוכר שמבלי משים בחרתי להשקיע את כל כולי בעבודה ואת השאר הזנחתי. נראה לי ששתי הבחירות החד צדדיות שתיארתי מוכרות להרבה אנשים.

אני מאמין שישנו רק מסלול התפתחות אחד, מסלול של צמיחה אישית. ההתפתחות נעשית במספר זירות במקביל, במספר מעגלים; במעגל המשפחתי, במעגל החברים, במעגל העבודה, וכיו״ב. התפתחות דורשת עשיה, הרבה מאוד מהזמן הפוטנציאלי לעשיה שלי נמצא במסגרת שעות העבודה, לכן רוב ההתפתחות האישית שלי תעשה, או שלא תעשה, בעבודה. היופי שבדבר הוא שלא חסר מתרחשים בעבודה שיאפשרו התפתחות.

שינוי עבודה זו הזדמנות ליצירת מסלול להתפתחות, ואם אני מזהה ובוחר את הכיוון שבו אני רוצה להתפתח אני יכול לייצר כוח מושך. דוגמא פשוטה, אם אני רוצה לחזק את היכולת הבין אישית, דווקא בחירה במקום שבו ״מוצר לא טוב״ או ״אנשים לא נחמדים״ תייצר סביבה פוריה לעבודה על אינטראקציה בין אישית.

ולסיום טיפ קטן ששמעתי מחבר, אפשר להיעזר בלינקדאין כדי לדעת מה אתה רוצה. ברגע שאתה מעדכן את קורות החיים שלך לינקדאין מציע לך מקומות עבודה. המנוע כל כך חכם כך ששינויים בדגש בקורות החיים יביאו להצעות שונות. דרך בחינה של ההצעות , האם זה המקום שבו אני באמת רוצה להיות, אפשר להבין מה נכון עבורי ולמעשה להשתמש בקולטנים אינטואיטיביים של יופי וכיעור לזיהוי כיוון ההתפתחות.

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *